Makale

Jung Yong Hwa’nın Özel Güçleri

                                      Jung Yong Hwa’nın Özel Güçleri: Sensiz Yaşayamam!                                                                                          

                                                                                             (Kararlı)

CNBLUE lideri Jung Yonghwa’nın son solo single’ı “LETTER”, geçtiğimiz hafta 21 Mayıs’ta yayınlandı. Bu durum, son birkaç aydır askerde olduğu için belki biraz tuhaf algılanabilir, ancak Mart ayının başlarında askerlik ile ilgili hususlar ve şartlar olağan görünse de öyle değildi. Orduya spot ışıkları altında girmiş olmasına karşın, o dönemdeki dikkatli inceleyen gözlerin altında olmasına rağmen, haysiyetini ve duruşunu korumayı başarmıştır. Bu, en son yayınladığı single ile kanıtlıyor ki; bu, tüm niyet ve amaçlar için, muhtemelen Yonghwa’nın kararlılığı ve karakter gücü olmadan var olmazdı.

                                                                                        (Mutlu Günler)

2017, Yonghwa ve CNBLUE için müzik ve başarılarla dolu güzel bir yıldı ve grup, 2016’nın çirkin hayaletini geride bırakıyor gibi görünüyordu. Ocak 2018 yılının başında, Yonghwa’nın başarılı çalışmaları Island Trio’nun ilk sezonunu tamamlaması ve bir başka variety programı olan TalkMon’a başlamasıyla birlikte herşey sorunsuz devam etti. Yonghwa, 2018 Pyeongchang Paralympics’inin fahri elçisi oldu ve solo Asya turu için ilkbaharın başları için tarihler ayarlanmıştı. Güney Kore’de ve Japonya’da CNBLUE geri dönüşü ile ilgili ipuçları vardı ve CNBLUE üyeleri, bir önceki yıla yayılan popüler Kore dramalarında her biri lider rollerde yer almışlardı.

                                                                                          (ve bir iftira…)

Sonra birden bire, 18 Ocak’ta Güney Kore medyası tarafından, popüler bir idolün Kyunghee üniversitesine kabul edilme sürecinde özel muamele gördüğü iddiasıyla bir saçma haber ortaya atıldı. Ardından birkaç saat içerisinde bu olay şiddetli ve çılgın bir spekülasyona dönüşüverdi ve olay Yonghwa’ya dönüverdi, ancak iddia edilen suç oldukça gülünçtü. Kyunghee Üniversitesi kampüste mülakat almak yerine, yoğun programından dolayı, Üniversitedeki ilgili departmandaki profesörlerinden biri, ajansı FNC Entertainment’daki Yonghwa’nın stüdyosuna gitti ve orada mülakatı gerçekleştirdi. Çok önemli bir olay değil? Değil mi?

Maalesef basın bu olayı canlı yayınlarla çok büyüttü, adeta sanki birinin canına kıymışçasına abarttı ve Yonghwa aslında idari sebeplerden kaynaklanan bir durumdan dolayı iftiraya uğradı. Basın, gizli giriş sınavı sonuçlarını buldu (aslında gayet iyi bir performans göstermişti, profesyonel bir müzisyen olarak uygulamalı sınavdan, 100 üzerinden 98 almıştı ), Koreli netizenler, mezuniyet okuluna gitmek istedikleri için acımasızca incelediler, halk onun dürüstlüğüne dil uzattı, KHU’ya girebilmek için arka kapıdan geçtiğini öne sürerek iftira attı. Bu, programa başvuran sekiz kişiden, sekizinin de kabul edildiği gerçeğine karşın ve KHU’nun, öğrenci ilgili programdaki öğrenci yetersizliği olduğu için KHU, Yonghwa’ya birkaç defa başvurması gerektiğini söyledi.

Tüm bu spekülasyonlar birkaç gün içinde gerçekleşti ve bu arada Yonghwa’nın karakteri acımasızca saldırıya uğradı ve profesyonel itibarı ciddi şekilde hasar gördü. Daha önce kaydettiği birkaç televizyon şovundan çıkarıldı ve solo turunun son iki gösterisi iptal edildi. Yaraya tuz basmak adına, 26 Ocak’ta Yonghwa’nın 5 Martta Orduya katılacağı açıklandı ve böylece gelecekteki tüm etkinlikleri de iptal edilmiş oldu. Cezalandırıcı olsun ya da olmasın, bu kesinlikle sürpriz oldu. 9 Mart’ta başlayan Pyeongchang Paralimpiklerinin elçisi olarak, Yonghwa kesinlikle ön plana çıkacaktı.

                                                                                 (Bela Fırtınası öncesi)

Olaylar zinciri hayli hızlıydı ve belalar arka arkaya gelmişti. Bir dakika önce Yonghwa, Güney Kore başkanıyla birlikte resimler için poz verirken ve bir sonraki hafta boyunca, hile yapmak, yalan söylemek ve askerlik hizmetinden kaçınmakla suçlanıyordu. Ancak basında çıkan kararlar, hızlı ve acımasız olmasına rağmen, Yonghwa etrafta çok fazla zaman harcamıyordu. Görünüşe göre, askerlik kayıt tarihini öğrendikten hemen sonra yaratıcılıkta gaza bastı ve sonuçta orduya girmeden önceki hafta sonu Seul’de birçok tamamen yenilenen konser ve müzik videolarıyla birlikte beş yeni şarkının kaydı yapıldı.

Bu şarkılar, listesinin Aralık 2019’un başlarında bitene kadar her seferinde yayınlanması planlanıyor ve bunlardan “LETTER” ilk yayınlanan şarkı oldu. Ayrıca bir fotoğraf kitabı oluşturulmuş, AOA için bir şarkının sözlerini yazmış, hayranları için haftalık olarak yayınlanacak 90 kısa sesli mesaj kaydetmiş ve CNBLUE ile en az bir yeni şarkı kaydetmiş. Bazı yönlerden bu titiz çalışma programı, Kore basını’nın her gün ona vahşice iftira attığı çılgın günlerde onun için bir soluklanma gibiydi. Medyanın sonsuz suçlamaları ile uğraşmak yerine, müziği barış içinde yaratabileceği stüdyosunun mutluluğuna çekilmek istemesi büyük bir olasılıktı.

LETTER

LETTER, yeni single, Yonghwa’nın şarkıyı taşıyan kontrollü ama duygusal bir sunumuyla hoş ve akıl almaz bir parça olmuş. Dizeleri, piyanoları, davulları, perküsyonları ve vokalleri bir araya getirme konusunda aldatıcı bir şekilde sade, ancak şarkının yapısı mükemmel. Yonghwa, şarkının ilk dizeyi sade bir piyano eşliğinde şarkı söylüyor, sonra sizi hemen yakalıyor, kulağa hoş geliyor ve Japon sözleri ile “Sen olmadan yaşayamıyorum” İngilizce dizeler birleşiyor.

Şarkının biraz alt perdelerinde, özellikle ince bir oktav atlayışında sona eren özellikle tatlı ve melodik bir vokal geçişin sahip olan son satırda melankolisine katkıda bulunuyor. Yonghwa’nın zengin, husky(buğulu) vokalleri, dizelerin yumuşak hatlarını temizledikten sonra yüksek notalarına kolayca vurarak, hassas falsetto ve biraz daha düşük tonlarda devam etmesi dikkat çekici. Sesini, hile ya da aşırıya kaçarak söylemeye gerek duymuyor ve sesiyle duygularını nasıl ifade edeceğini tam olarak biliyor.

Şarkının sözleri, sevgi ve karmaşa arasında gidip gelen bir çiftin arasındaki talihsiz bir romantizmini tasvir ediyor, ancak Yonghwa şarkısının sonunda, sıkıntılarına rağmen ilişkiye olan bağlılığını teyit ediyor. Bu, uzlaşma umudu olmadan kaybolan bir ilişkiyi yitiren COLD LOVE (2014), ya da son bir ayrılıktan pişmanlık duyan LALALA (2013) gibi geçmişteki bestelerini düşünür isek bir olgunluğu ve büyümeyi bize yansıtıyor. Aşk hikâyesinin bazı yönlerden belirsizliği, Yonghwa’nın Güney Koreli basın ve halkla olan aşk / nefret ilişkisini, ajansı ve kariyeri ile ona yarar sağlayan ama onu da korkunç derecede yaralayan her şeyi yansıtıyor.

 (Olağanüstü)

Pek çok yetenekli insan gibi Yonghwa da zahmetsiz gibi(çok çaba göstermeden başarabilen) gözüküyor. Ancak maalesef bunun tersine bunun olumsuz tarafı, insanların yaptığın şey için harcadığın iş miktarını takdir etmemesi, dolayısıyla emeklerinin çoğunun tanınmamasıdır. Örneğin, Güney Koreli basın onu günlük olarak şiddetle eleştirdiği zamanlarda, bu korkunç ay boyunca bile çok büyük miktarda iş üretmeyi başardı. Sadece birkaç gün önceki Kaliteli ve harika konserleri, yeni single’ının güzel sadeliğinin yanı sıra, süper-insan üstünlüğünü, bu dehşet baskılar altında olduğu zaman bile sürdürmeyi başardı. Kısmen, bu süre zarfındaki kaos sırasında muazzam miktardaki çalışma, muhtemelen, askere alınmasından altı hafta sonrasında duyurulması, kendisini zarar vermeye çalışanlar ile bir baş etme mekanizmasıydı. İçinde biriktirmek ya da vazgeçmek yerine onun yaratıcılığı iki katına çıktı.

SPECIAL FORCES
(Özel Kuvvetler)

Yonghwa, 5 Mart 2018 tarihinde Orduya katıldı ve beş haftalık temel eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Güney Kore’nin en prestijli birliği Özel Kuvvetlere katıldı. En elit komandoların olduğu bu birliğe girebilecek kadar yoğun ve başarılı bir temel eğitimi başarıyla tamamladı. Güney Koreli bir diğer ünlü Lee Seung Gi ve mevcut Başkan Moon Je-In bu birliğe girmeye kabul alabilmiş bir diğer isimler.

Çoğu ünlü idol askerlik görevini sıradan birliklerde yapıyor iken, Yonghwa bunun yerine Güney ve Kuzey Kore sınırında bulunan, sınırda ülkenin güvenliğini savunma birliği olarak yer alan ve daha zorlu, titiz birliğe kendini adadı. Herhangi bir tehdide karşı, ülkenin komşuları da dâhil olmak üzere ülkenin güvenliğine karşı savunma yapacak ilk birlik. Bu, rahat masa başı işi veya sivil hizmet pozisyonu değil – ülkenin en soğuk bölgesinde, askersizleştirilmiş bölgeden uzak olmayan ve sert ve titiz şartlarda sert askeri eğitimin olduğu bir yer. Yonghwa, Özel kuvvetleri seçerek, son zamanlardaki tartışmalarında kendisine iftira eden ya da ülkesine askerlik hizmeti etme arzusundan şüphe duyan herkesin ağzını kapatmış oldu.

(Gerçek Mücadele)

Bir Kpop idolünün böyle zor bir yol seçmesi dışarıdan bakan biri için şaşırtıcı gelebilir, ancak Yonghwa çok tahriklidir(kendisiyle yarışan/limitlerini zorlayan) ve bu ona kendi sınırlarını daha fazla test etme şansı verir. Ayrıca, sıradan Güney Koreli askeri hizmet veren bazı birlikler sıkıcı fiziksel görevlerle dolu olması biraz monoton olabilir, oysa Özel kuvvetler gerçek bir mücadeledir. Yonghwa, çabuk sıkılan bir kişidir, bu yüzden normal orduda zaman öldürmek yerine sert eğitimi tercih etmiş olabilir.

Yonghwa’nın, Güney Kore’de askere alınmadan önce öfke ile nasıl başa çıktığına dair biraz olsun öfkeyi barındırıp barındırmadığını merak ediyorum. Onun tahammül ettiği tüm tacizleri yutması kolay değildi, ama başkalarına saldıran türden biri değil, bu yüzden ona hissedebileceği herhangi bir öfke ya da hayal kırıklığı için ona toplumsal olarak kabul edilebilir bir çıkış sağlıyor ve geçmişteki sıkıntılarını unutmasını sağlıyor ve özel kuvvetlerin yoğun eğitimine odaklanmasına imkân sağlıyor.

  (Daha Güçlü)

Özel Kuvvetler onu fiziksel olarak daha güçlü hale getirecek ki bu da kendini içinde bulunduğu çılgın endüstriye karşı savunmak için kendini daha az savunmasız hale getirmenin bir yolu olarak yorumlanabilir. Belki de iyi çocuk olmak ve kurallara göre oynamanın koruma olmadığını, hiçbir korumanın ve mükemmel olmaya çalışmanın işe yaramaz olduğunu anlaması- saygınlık siyasetinin asla işe yaramadığını, bu yüzden kendini savunmayı öğrenmek zorunda olduğunu farkedebilir.

Yonghwa’nın kariyerinde böylesine verimli bir dönemin ortasında gitmesi kolay değildi. Bir insanın Dünyada yapmak istediği şeyi yerine getirmesi için aniden bir acımasız darbe ile bölündüğünden bunları yapacak zamanı olmaz. Yaratıcı bir kişilik olarak, bir projeyi yarı yolda bırakmak zorunda kalmanın ya da meyveleri toplayamadan kısa bir şey yapmanın mutlak hayal kırıklığını tahmin edebiliyorum. Neredeyse bir şeylerin tamamlanamaması; fiziksel bir acı, bir duraklama, ani ve doğal olmayan bir son gibi ve Yonghwa’nın iki yıllık askerlik hizmeti, işin ortasında bir sanatçı için uzun bir ara gibi görünebilir.

(Asker)

Ancak genel resme bakarsak iki yıl çok da uzun bir süre değil. Pop müzikteki modalar ve trendler anlık gelir ve gider, ancak gerçek yeteneklerin bunlara karşı koyar ve aşarlar. Yonghwa ve CNBLUE, saman alevi gibi yanıp sönenlerden çok daha fazlası olduklarını ve bu süreçte, yeteneklerini ve uzun süre daha olacaklarını kanıtladılar. Yonghwa, ordudan geri döndüğünde bir zamanlar eskiden olduğu gibi aynı endişesiz kalbi olan kişi olacak mı? Sahnede herzaman bulaşıcı bir coşku yayar – Canlı performanslarını bu kadar büyülü yapan o oyunculuğunu ve şakacılığını kaybeder mi? Ordu onu sert biri yapar mı? Bence değil, ama onun son sıkıntılarından kaynaklı belki bazı keder ve üzüntü taşıyabilir. Ama parlak gözlü çocuk kaybolsa bile, gelecek adam daha güçlü ve daha cesur olacak ve her zamankinden daha parlak bir şekilde parlayacak.

Kaynak: https://beyondasiaphilia.com/2018/05/26/i-cant-live-without-you-jung-yonghwas-special-forces/