Jung Yong Hwa

Cook Up a Storm: Lezzetli Rekabet! (Film Değerlendirmesi)

CNBLUE lideri biricik Jung Yong Hwa’mızın, Hong Konglu ünlü yıldız Nicholas Tse ile bir filmde yer alacağını duyduğum zaman oldukça heyecanlanmıştım. CnblueSkyTurkey ekibi olarak filmi çevirmeye karar verdiğimiz günden itibaren filme dair bir şeyler yazmak gerektiğini düşündüm. Filmi tanıtmak ve filmin sinema bağlamında değerlendirilmesi için biraz araştırma yaptım. Sevdiğimiz boicelardan Valerie Soe’nin kendi blogunda güzel bir film değerlendirmesi yaptığını gördüm. Filmin yayınlandığı dönem hazırladığı bu yazıyı çevirmek istedim. Bu yazımızda, ilk önce filme dair genel bilgiler ardından bir boice ve aynı zamanda bir sinema uzmanından gelen Cook Up A Storm film değerlendirmesini bulacaksınız. Şimdiden iyi okumalar! 

FİLMİN KÜNYESİ:

COOK UP A STORM (JUE ZHAN SHİ SHEN)

Cook Up a Storm film fragmanı, 2017

2017 yapımı bir Hong Kong filmi.

Yönetmen: Wai Man Yip (Raymond Yip)

Senaryo: Jingling Li, Yi Liu, Manfred Wong

Oyuncular: Nicholas Tse, Jung Yong Hwa, You Ge, Anthony Chau-Sang,  Wong Yan Tang,  Bing Bai

IMDB Puanı: 6.4/10

Filme dair diğer detaylar için imdb sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cook Up a Storm Film Afişi, 2017

COOK UP A STORM Film Değerlendirmesi

Pulling Mussels From A Shell: Cook Up A Storm movie review from Valerie Soe

(Valeri Soe’nin 19.02.2017 tarihli gönderisinden çevrilmiştir)

Yonghwa bıçağı kontrol ederken, Cook Up A Storm, 2017

Hong Konglu film yıldızı Nicholas Tse’nin son yapımı Cook Up A Storm (CUAS) filmi, Kuzey Amerika’da bu hafta sonu sınırlı sayıda noktada gösterime giriyor. Asya filmleri uzmanı ve ayrıca CNBLUE hayranı olmam sebebiyle (CNBLUE lideri Jung Yong Hwa filmin yıldızlarından) bu filme çok ilgi duydum ve izlemek için araba ile 45 dakika uzaklıktaki Cupertino’ya gidebilmek için özel bir çaba gösterdim.

Dişe diş mücadele, Cook Up A Storm, 2017

Senaryo oldukça yalın: Fransa’da eğitim almış, Michelin yıldızı sahibi şef aşçı Paul Ahn (Jung Yonghwa) “Stellar” isimli oldukça janjanlı bir restoranın başına geçer ve bu restoran da “Seven” restoranın tam karşısındadır. Yerel bir işletme olan Seven, Çin mutfağı yemeklerini yapmakta ve Sky Ko (Nicholas Tse) tarafından işletilmektedir. Batılı eğitim almış Paul ve kendi kendini eğitmiş geleneksel Sky kaçınılmaz olarak karşı karşıya gelirler.  Bu karmaşaya, Sky’ın Usta aşçı olan babası Mountain (Anthony Wong Chau-sang) ile olan problemli ilişkisi ve Paul’un kız arkadaşı/asistanı olan Mayo’nun (Michelle Bai Bing) arka plandaki manevraları da ekleniyor.

Film, oldukça tempolu bir şekilde ilerliyor. 90 dakikanın başlaması ve bitmesi bir oluyor, yani gerçekten böyle hızlı geliyor insana. Hong Kong sinemasının böyle ateşli hızını gerçekten çok severdim ancak iki saat süren Kore ve Çin filmlerine veya üç saat süren alışılmadık süreli epik Bollywood çalışmalarına alışmaya başladığım için,  bu film bana biraz hızlı göründü.

Filmin hızlı temposu sebebiyle, karakter gelişimi ve ilişkilerin nispeten hızlı geçildiği ve kısaca anlatıldığı hissiyatı var. Paul ve Mayo’nun sevgili olduğunu fark etmek için neredeyse biraz müneccim olmanız gerekiyor. Birkaç kısa sahne ve geriye kalan bakışlar ile bize gösteriliyor (Görünüşe bakılırsa aralarındaki buharlı sahneler kesim odası katında son buluyor). Sky ve babası arasındaki ilişki daha iyi, ancak sadece filmin ana çatışmalarından biri olarak daha fazla ekran zamanına sahip olduğu için bu böyle.


Meydan Okumak, Cook Up A Storm, 2017

Sky ve Paul arasındaki güç gösterileri de oldukça hızlı ve en etkili olanı da Paul’un yüksek teknolojili muhteşem restoranında geçiyor. Burada karakterlerin birbirleriyle daha fazla oynamalarına izin veriliyor ve senaryoda filmin diğer yerlerinde yer alan bazı ateş hızındaki sekanslarının aksine, biraz nefes alma şansı yaratılıyor. Nicholas Tse ve Jung Yonghwa’nın birbiri ile uyumlu iyi bir ekran ikilisi olmasına yardımcı oluyor. Bilhassa Yonghwa, karakterini en az diyalog ile karakterize eden harika bir iş çıkarıyor.

Bazı yönlerden film, dışarıdan bir Hong Kong filmi gibi görünme gayretinde olsa da Çin Halk Cumhuriyeti pazarına da göz kırpıyor gibi görünüyor. Hong Kong filmi izlenimi veren yönleri arasında mantıksız duran stilleri ile boyalı sarı saçlı adamlar, Tiffany Tang’taki büyük gözlükler ve kıvırcık saçları ile destekleyici karakterlerin bazılarının tuhaf bir şekilde biraraya gelmesi ve bunun alt metninde batı sermayesinin soyutlaştırması ve yerel kültürün kaybına işaret yatıyor. Fakat Bai Bing’in canlandırdığı Mayo karakterinin de dâhil olduğu bazı ana anahtar karakterler az gelişmiş, aslında olması gerekenden daha fazla kötü olması gerekiyor. Burada, Hong Kong sinemasının üst düzey estetiğine, Mayo’nun düz ve tek boyutlu olması, kötü niyetli bir karakter olmasından daha fazla hizmet vermiş olabilir.

Karıştır, Cook Up A Storm, 2017

Anthony Wong’un canlandırdığı Mountain Ko karakteri de benzer şekilde yazılmış ancak Kral Anthony anıtsal oyunculuk yeteneği ile büsbütün yırtıyor. Aynı şekilde, tecrübeli Çinli oyuncu Ge You da iyi bir izlenim bırakıyor. İki eski elin, bir salonda rekabetçi kardeşliklerini ifade eden birkaç jest ve mimik ile ifade ettikleri anlar var. Bu da, oyunculukların bir yüzeyselliğin ötesinde bir filmin nasıl yükselebileceğini gösteriyor. Ne yazık ki, bu anları filmin geri kalanında bulmak zor.


Yonghwa ateşte yemek pişiriyor, Cook Up A Storm, 2017

Yine de film, görsel ziyafet sunma bağlamında iyi iş çıkarıyor. Yemek fotoğrafçılığı ve görseller oldukça güzel ve özellikle Paul ve Sky’ı izlediğimiz sahnelerde,  yemekleri yaratırken kendilerine has yemek tarzlarını yansıtmalarını izlemek çok eğlenceli. Bu, Nicholas Tse’nin gerçek hayatta bir aşçı olması ve yemeklerin çoğunu kendisinin hazırlaması nedeniyle olabilir, bu nedenle yemek pişirme şekli gerçek bir takdiri hak ediyor gibi görünüyor. Yonghwa, Paul’un kullandığı etrafındaki tüm ileri teknoloji ekipmanlarını bildiğinden, yemek pişirme serilerinde kendini iyi bir şekilde ifade ediyor. Özellikle Paul’un,  süslü bir kaz ciğeri tabağı yaratmasını izlemekten zevk aldım. Bir noktada Paul’un bir yemeğin üzerine şerbet eklediğini ve dondurulmuş kepçenin temiz bir şekilde serbest kalması için kaşığı hafifçe ısıttığını görüyoruz, küçük bir detay da olsa, bu da işlemlere gerçekçilik anlamında ilginç bir dokunuş katıyor.

Nicholas Tse, Sky’ın gerçekliğini ve sokaktaki itibarını filmde ifade edebilmek adına filmin çoğunda aynı kirli ekose gömleği ve yağlı bandanayı giyiyor. Bunun tam aksine, Yonghwa’nın kusursuz yüzü ve kusursuz şef üniforması, Stellar’ın etrafındaki tüm kusursuzluk ve pürüzsüzlük hissine katkıda bulunuyor. Yonghwa, lüks bir lokantada üst düzey bir şef olarak kendinden emin ve inandırıcı – iyi olduğunu biliyor ve bunu göstermekten de çekinmiyor. CNBLUE grubunun lideri olarak Yonghwa zaten havalı ve cakalı olduğu için bu özelliğini Paul’u canlandırırken de kullanıyor ve ayrıca karakter küstah veya uygunsuz görünmüyor. Daha da önemlisi, Paul yavaş yavaş Sky’ın daha basit pişirme estetiğinin zevklerini takdir etmeye çalışırken, Yonghwa bu dönüşümü ince yüz ifadeleri ve fiziksel jestlerle iletiyor. Yonghwa, Çince bilmese de, Paul’un sözel olmayan ifadelerini, dil engeline rağmen etkin bir şekilde oynamayı başardı.


Nic ve bıçağı, Cook Up A Storm, 2017

Filmde yer alan her şey çok güzel ve eğlenceli ancak sonuçta biraz yüzeysel. Aslında temponun biraz daha düşük tutulması mümkün olsa film daha fazla ortaya çıkar veya kendini daha iyi gösterir miydi diye merak ediyorum ancak Hong Kong filminin güçlü yönetmeni Raymond Yip, filmin doksan dakikalık süresinde mümkün olduğunca çok noktasında rüzgâr gibi esmek istiyor gibi görünüyor. Sonuçta biraz temponun yavaşlatılması, birkaç daha detayın eklenmesi ve karakter ilerlemesinin geliştirilmesi ile eğlenceli olacak bir kazanım. Yine de hala memnuniyet verici ve hoş bir zaman geçirtici bir film. Spor ve rekabet metaforunu bir yemek filmi için kullanmak istenmiş ancak bunu tam karşılayamasa da başarısız da olmuyor.

NOT: İlk olarak, Bahar Festivali/ Lunar Yeni Yılı tatili sırasında Çin’de piyasaya sürülmesi beklenen CUAS, Journey to the West: The Demons Strike Back (JTTW2), Kung Fu Yoga ve o dönemde çıkan diğer filmler ile doğrudan rekabetten kaçınmak için birkaç hafta geri çekildi. Bu, JTTW2’nin Çin’deki tüm zamanların en yüksek hasılat elde eden filmlerinden biri haline gelmesi nedeniyle akıllıca davranıştı, fakat aynı zamanda CUAS’ın yerel yapımlara yer açma maksatlı Hollywood filmi yasağı korumasına sahip değildi. Sonuç olarak CUAS, tam bir Hollywood üretimi Popüler Çin yıldızları Kris Wu ve Donnie Yen’in yer aldığı xXx: The Return of Xander Cage filmi ile doğrudan karşı karşıya kaldı.  Bu nedenle, bu kadar şöyle böyle ağızdan ağıza yayılsa da ve Çinlilerin film çıktıktan sonra filme gitmediği gerçeği ile birlikte, CUAS’ın Çin’deki gişesi bir şekilde azaldı. Bununla birlikte, CUAS, 100 milyon RMB’yi kırmayı başardı ve Çin’de brüt yaklaşık 114 milyon RMB veya yaklaşık 16 milyon ABD doları seviyesinde kaldı. Ancak maalesef filmin üretim maliyetleri 34 milyon ABD doları civarındaydı, bu nedenle diğer bölgelerde olağanüstü bir başarı sağlamadığı sürece, film orijinal bütçesini geri getirmeyecek.

GÜNCELLEME: COOK UP A STORM filminin sinemalarda gösteriminden yaklaşık 1 yıldan daha fazla sonra, film, çeşitli sosyal medya platformlarında viral haline geldi. Sadece birkaç facebook sayfasında bile film binlerce görüntü ve paylaşıma sahip. Bu yüzden film sadece Çin’de sinemalarda oynandığı zaman şöyle böyle bir geri dönüş alsa da, online alemde kendine yeni alanlar kazandı. Ne de olsa hayattaki en güzel şeyler bedava olanlardır-

Translate: BlueGem

Kaynak:

1) https://beyondasiaphilia.com/2017/02/19/pulling-mussels-from-a-shell-cook-up-a-storm-movie-review/

2) https://www.imdb.com/title/tt6315750/?ref_=ttfc_fc_tt

Filme ait bazı fotoğrafları da aşağıya ekledim. Mavili günler dilerim boice!