Albümler

CNBLUE Discography: All Albums I CNBLUE Diskografisi: Tüm Albümler

CNBLUE and Albums at a glance

CNBLUE is a South Korean rock band formed in 2009. The band consisted of Jung Yong-Hwa, Lee Jong-hyun, Kang Min-hyuk, and Lee Jung-shin. First bassist Kwon Kwang-jin left the band after they released their debut Japanese album Now or Never in 2009, and was replaced by Lee Jung-shin. CNBLUE’s name comes from CN (Code Name) and BLUE (which refers to Burning, Lovely, Untouchable, and Emotional). The words making up BLUE describe four members; Jonghyun, Minhyuk, Jungshin, and Yonghwa.
CNBLUE made their official debut in Korea in 2010 under label FNC. They released their first Korean mini-album, Bluetory. With “ I’m a Loner” as the title song, they peaked at Number 2 on the Gaon Digital Chart and also won on KBS’s Music Bank and SBS’s Inkigayo as well. CNBLUE has recorded more than 100 songs, including both their Japanese and Korean songs. Furthermore, as a band, they composed and wrote their own songs.

Cr: wikipedia & https://channel-korea.com/cnblue-discography-list/

CNBLUE, 2009 yılında Japonya’da indie band olarak mini albüm Now or Newer ile çıkış yaptı. Güney Kore’de ise, Bluetory ile 2010 yılında ve 2011 yılının Ekim ayında Japonya’daki önemli çıkışlarını In My Head ile gerçekleştirdiler. CNBLUE, oldukça geniş bir diskografiye sahip. Tüm bu çalışmaların yanında bireysel solo çalışmalar ve dizilerde OST olarak yayınlanan şarkılar da bulunmaktadır. Bu yazımızda ise, CNBLUE’nun geçmişten günümüze değin yayınlamış olduğu albümlerine bir göz atacağız. Zaman tüneli de diyebileceğimiz bu yazımız ile sizleri baş başa bırakıyoruz. İyi okumalar.

Now or Newer

Now or Never mini albümü, CNBLUE’nun indie band olarak 19 Ağustos 2009 yılında Japonya’da debut yaptığı albüm. Bu mini albümde, 5 adet şarkı var.  Bunlar;

 1. Now or Never
 2. Let’s Go Crazy
 3. Love Revolution
 4. Just Please
 5. Teardrops in the Rain

Not: Love Revolution ve Just Please,  liderimiz Jung Yong Hwa’nın söz ve beste konusunda katkı koyduğu şarkılar. İlginç bir anekdot ise bir dönem bas gitaristimiz olan, Kwon Kwang-jin’in de bu albümde yer alıyor olması. Bu albüm, 18 Mart 2013 yılında tekrar yayınlandı ve 2300’den fazla kopya sattı.

Voice

Voice abümü, CNBLUE’nun 25 Kasım 2009 yılında Japonya’da yayınlanan ikinci mini albümü. Bu albümde 5 adet şarkı var. Bunlar;

 1. Voice
 2. Wanna Be Like U
 3. Never Too Late
 4. Y, Why
 5. One Of a Kind

Not: Voice, Japonya’da yayınlanan ikinci mini albümdür. Voice, albümde ingilizce olmayan tek şarkıdır. Y, Why şarkısı ise, daha sonra Kore’de yayınlanan Bluetory albümünde Korece olarak yer almıştır. Lee Jung Shin’in yeni baterist olarak yer aldığı ilk albümdür.Voice albümü, ilk yayınlandığı tarihte 1000 kopyadan fazla satmıştır. 14 Mart 2012 tarihinde tekrar yayınlanmış ve 1113+ kopya satmıştır.

Bluetory

Bluetory, CNBLUE’nun, 14 Ocak 2010 tarihinde Kore’de yayınlanan debut mini albümüdür. FNC Entertainment tarafından yayınlanmış ve dağıtımı Mnet Media tarafından yapılmıştır. Albümde 5 şarkı yer almaktadır. Bunlar;

 1. I’m a Loner (외톨이야; Oetoriya)
 2. Love Revolution
 3. Y, Why…
 4. Now or Never
 5. I Will… Forget You… (그럴 겁니다… 잊을 겁니다…; Geureol Geomnida… Ijeul Geomnida)

Not: CNBLUE grubunun Kore’deki çıkışını gerçekleştirdiği önemli bir albüm. I’m a Loner şarkısıyla inanılmaz bir çıkış yapmaları, halen daha kült bir şarkı olması ve o dönem müzik listelerini alt üst etmeleri albümün önemini ispatlar niteliktedir. Kore’de 219402+, Tayvan’da 20000+ ve Japonya’da 45607+ albüm satışı gerçekleştirmiştir.

Thank U

CNBLUE’nun, 20 Mart 2010 yılında Japonya’da yayınlanan stüdyo full albümüdür. Albümde Intro ile birlikte 12 parça yer almaktadır. Bunlar;

 1. Intro                                            8. Just Please
 2. Let’s Go Crazy                           9. Y, Why…
 3. Love Revolution                      10. Teardrops in the Rain
 4. Wanna Be Like You                11. One Of a Kind
 5. Never Too Late                        12. a.ri.ga.tou
 6. Now or Never
 7. Voice

Not: Voice ve a.ri.ga.tou şarkıları hariç albümün diğer şarkıları ingilizcedir. Albüm yaklaşık 10237 civarı kopya sattı.

Blue Love

Blue Love albümü, Kore’de yayınlanan ikinci mini albümdür. 19 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanmıştır. Albümde 6 adet şarkı yer almaktadır. Bunlar;

 1. Love
 2. Sweet Holiday
 3. Black Flower
 4. Tattoo
 5. Love Light
 6. Let’s Go Crazy

Not: Tattoo ve Love Light şarkıları, liderimize ait şarkılardır. Albüm, Kore’de 161133+, Tayvan’da 20000 ve Japonya’da 31542 kopya satmıştır.

The Way

Japonya’da yayınlanan single, Haziran 2010 yılı çıkışlı. 1- One time 2- Ready N Go 3- Eclipse 4- One time (instrumental) olmak üzere 4 (dört) parçadan oluşmaktadır.

I Don’t Know Why

Japonya’da 2010 yılında yayınlanmıştır. Bu singleda, 1) I don’t know why 2)Lie ve 3-4) iki parçanın enstrümental versiyonları yer almaktadır.

High Fly

Bu single, Lee Jong Hyun ve Kang Min Hyuk’un yer aldığı 2 parçalık bir çalışmadır. 2011 yılında Kore’de yayınlanmıştır. High fly ve High fly (inst.) olmak üzere iki parça yer almaktadır.

Re-Maintenance

Bu single, Japonya’da 2011 yılında yayınlanmıştır. Singleda; 1- Try again, smile again 2- Don’t Say Goodbye 3- Kimio 4- Try again, smile again (instrumental) olmak üzere 4 (dört) parça yer almaktadır.

For First Time Lovers (Banmal Song)

Jung Yong Hwa’ya ait bir single. 2011 yılında Kore’de yayınlanmıştır. 1) For first time lovers (Banmal song) 2) For first time lovers (instrumental) olmak üzere 2 adet track yer almaktadır.

First Step

2011 yılında Kore’de yayınlanan ilk full albümdür. FNC etiketi ile yayınlanan albümde, yer alan şarkılar:

 1. Intuition
 2. LOVE GIRL
 3. 상상 (Imagine)
 4. I don’t know why
 5. Love in the Rain – 사랑은비를타고
 6. Lie
 7. One Time
 8. Just Please
 9. Wanna Be Like U
 10. Ready N Go
 11. Gomawoyo – 고마워요
 12. One of a kind

First Step +1 Thank You

Single, Kore’de 2011 yılında yayınlanan FNC etiketi ile yayınlanmıştır. Singleda yer alan şarkılar:

 1. LOVE GIRL (new version)
 2. Try again, Smile again
 3. Don`t say goodbye
 4. Yes / 그래요


Heartstrings OST Part 1 (MBC TV Drama)

393

In My Head

Where You Are

Ear Fun

A Gentelman’s Dignity- SBS Drama OST

Friday

Come On

Code Name Blue

Robot

Re:Blue

Blind Love

Lady

What Turns You On? 

Feel Good

Present

Romantic J

Korea Best Album ‘Present’

Can’t Stop

Truth

Go Your Way

Wave

Star, You

One Fine Day

White

2gether

Colors

Empathy Hello & Empathy Fireworks

Blueming

Puzzle

Sparkling Night

Lee Jong Hyun’un ilk solo albümüdür. 27 Temmuz 2016 tarihinde Warner Music etiketi altında Japonya’da yayınlanmıştır. Albümde yer alan şarkılar: 

1. Shine Drop
2. Pina Colada
3. Moonlight Swing
4. Smile
5. I just need a…
6. I LOVE YOU
7. Nothing
8. Hate you
9. Call Me
10. Show Me More

Euphoria

Euphoria albümü, CNBLUE’nun Japonya’da 19 Ekim 2016 tarihinde Warner Music Japan etiketi ile yayınlanan beşinci full(major) albümüdür. Dört farklı versiyona sahiptir:  Regular Edition, Limited Editions A ve B, ayrıca  fan club-only Boice Limited Edition. Albümde yer alan şarkılar: 

1. Be OK
2. Glory days
3. Take me higher (japanese ver)
4. Face to face
5. Puzzle (Jap. version)
6. Royal Rumble
7. Every time
8. Stay with me
9. Slaves
10. Blessed

7ºCN

Bu albüm, 20 Mart 2017 tarihinde Kore’de FNC etiketi altında yayınlanan yedinci mini albümdür. Normal ve özel versiyon olmak üzere iki versiyona sahiptir. Özel versiyon kapağı Arjantinli sanatçı Pilar Zeta tarafından tasarlanmıştır. 2017 sonu verilerine göre albüm, 50000den fazla kopya satmıştır. Albümde yer alan parçalar:

1. Between Us
2. It’s You
3. Calling You
4. When I Was Young
5. Manito
6. Royal Rumble

Shake

CNBLUE grubunun Japonya’da yayınlanan 11. mini albümüdür. 10 Mayıs 2017 tarihinde Warner Music Japan etiketi ile yayınlanmıştır. Albüm, dört versiyona sahiptir. Albümde yer alan parçalar:

 
1. SHAKE
2. Someone Else
3. Was So Perfect

Do Disturb

Do Disturb, Jung Yong Hwa’nın ilk mini solo albümüdür. 19 Temmuz 2017 tarihinde FNC şirketi etiketi ile yayınlanmıştır. Albümde yer alan parçalar:

1. 여자 여자 해 (That girl) feat. LOCO
2. 딱 붙어 (Closer)
3. Password
4. Navigation
5. 대답하지 마 (Not anymore)
6. 널 잊는 시간 속 (Lost in Time)

Albüm iki versiyona sahiptir: Standart ve özel versiyon. Bir tanesinde yaz esintili tropikal etkili Hawai havası taşıyan bir kapak diğerinin kapağında ise YongHwa’nın kendi resmettiği kapı askısı çizimi yer almaktadır. 

Summer Calling

Jung Yong Hwa’nın Japonya’da yayınlanan ikinci solo teklisi “Summer Calling”, 9 Ağustos 2017’de Warner Music Japan etiketi ile yayınlanmıştır. Albüm üç farklı versiyona sahip; Regular Edition, Limited Edition, ve fan club-only Boice Limited Edition. Albümde yer alan parçalar:

 1. Intro
 2. Summer Dream
 3. Closer
 4. Make You Mine
 5. Life is a Party
 6. Not Anymore
 7. Password
 8. Navigation

Stay Gold

Stay Gold albümü, CNBLUE’nun Japonya’da 18 Ekim 2017’de yayınlanan 6. full (major) albümüdür. Warner Music Japan etiketi ile yayınlanan albüm dört versiyona sahip. a) Regular Edition, b) ve c) Limited Editions A ve B, ve d) fan club-only Boice Limited Edition.

Albüm, Japonya Ulusal Oricon Haftalık listesine üçüncü sıradan giriş yapmıştır. Albümde yer alan şarkılar:

 1. Intro
 2. Starting Over
 3. This is
 4. CAPTIVATE
 5. Only Beauty
 6. Butterfly
 7. Mirror
 8. SHAKE
 9. Seeds
 10. Someone Else
 11. BOOK

Metropolis

Lee Jong Hyun’un ikinci solo albümü, 24 Ocak 2018’de Warner Music Japan etiketi altında yayınlanmıştır. 9000den fazla kopya satmıştır. Albümde yer alan şarkılar:

 1. Intro
 2. Starry Places
 3. Head Trip
 4. Shine
 5. Hikari No Machi De
 6. Cry to Happy
 7. Time Machine
 8. Killing me Softly
 9. Still in My Heart

Best Of CNBLUE/Our Book (2011-2018)

Japonya’da sevilmiş ve beğenilen şarkılarından oluşan Best of albüm olan Best of CNBLUE – Our Book,  2018 yılında yayınlanmıştır. Hit olmuş ve çok sevilen Japonca 18 şarkı ve 1 yeni kayıttan oluşan bu albüm şiddetle tavsiye edilir! Spotify üzerinden dinlemek de mümkün.  Albümde yer alan  Don’t Say Goodbye şarkısının da Jung Yong Hwa askere gitmeden evvel kaydı yapılmıştır. 

 1.  Don’t Say Good Bye
 2. In My Head
 3.  Lady
 4. SHAKE
 5. Radio
 6.  Puzzle
 7. Where you are
 8. One More Time
 9. Still
 10. Blind Love
 11. Truth
 12. Robot
 13. WHITE
 14. Come on
 15. Time is over
 16. Go your way
 17. Starting Over
 18. Supernova
 19. Glory days

Bu araştırma yazısı için faydalandığımız kaynaklar ise aşağıda yer almaktadır. Bu uzun yazımızı sabırla okuduğunuz için minnettarım. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum ve maviyle kalın diyorum.

Kaynaklar: 

1) https://www.fncent.com/?r=home

2) https://www.jpopasia.com/cnblue/discography/

3) https://en.wikipedia.org/wiki/CNBLUE

4) https://cnbstorm.wordpress.com/

5) https://channel-korea.com/cnblue-discography-list/

6) https://genius.com/artists/Cnblue

7) https://www.billboard.com/music/cnblue